Niech ci błogosławi Pan i niechaj cię strzeże; niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad tobą i niech ci miłościw będzie; niech obróci Pan twarz swoją ku tobie i niech ci da pokój. (BW) Księga Liczb 6:24

                                  

                                     ŻYCZENIA NA NOWY ROK 2016..................................................

 "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. "( Lb 6,22-27 ).

Nowy Rok obwieszcza nadzieję lepszego jutra. Dlatego składamy sobie życzenia pomyślności i pokoju. A czego na progu kolejnego etapu naszej życiowej wędrówki życzy nam Bóg?

Kościół wybrał na pierwsze czytanie w dzisiejszej liturgii fragment z Księgi Liczb, zawierający słynne błogosławieństwo kapłańskie.
 
Pierwszym zadaniem starotestamentalnych kapłanów było wzywanie imienia Pana nad ludem, aby uprosić Boże dary dla zgromadzonej wspólnoty wierzących. Nie chodziło jednak o zaklinanie bóstwa, co zdarzało się dość często w pogańskich rytach. Magiczne myślenie zakładało, że bóstwo pozostaje na usługach człowieka, a samo wypowiedzenie imienia bożka miało niejako wymusić na nim cudowną interwencję.
 
Bóg Biblii jest inny.
 
Błogosławienie nie ma więc nic wspólnego z zaklinaniem i próbą podporządkowania sobie Boga. Oznacza raczej hołd, adorację, uwielbienie i wdzięczność. W takim duchu Jezus błogosławi Ojca podczas Ostatniej Wieczerzy, a my razem z Nim powtarzamy tengest podczas każdej Eucharystii w chwili ofiarowania darów i przeistoczenia.

Skoro tak, to w jakim sensie możemy mówić, że Bóg błogosławi człowieka? Z pewnością Stwórca nie oddaje czci śmiertelnym istotom, które sam powołał do istnienia. Najbardziej podstawowe znaczenie Bożego błogosławienia odnajdujemy w Księdze Rodzaju w opisie stworzenia świata i człowieka. Kiedy Stwórca dokończył dzieła stworzenia, pobłogosławił wszystkim: ludziom, roślinom i zwierzętom, czyli ucieszył się z tego, co uczynił i umocnił w stworzeniach wolę życia, obdarzając ich płodnością i potencjałem wzrostu. Błogosławieństwo w najbardziej fundamentalnym znaczeniu wiąże się z życiem i rozwojem. Spośród wszystkich stworzeń tylko człowiek został przeznaczony do tego, aby „uprawiać i doglądać ogród“. Bóg odpoczął szóstego dnia, by umożliwić człowiekowi kontynuowanie dzieła stworzenia.

 Jeśli nasze życie nie jest jedynie dziełem przypadku, a człowiek przez swoje zaangażowanie w świecie uczestniczy w ciągłym stwarzaniu, nic dziwnego, że Bóg nadal aktywnie towarzyszy ludzkości, udzielając jej darów niezbędnych do wykonania powierzonej jej misji. W Starym Testamencie błogosławieństwo Boga posiada wiele odcieni. Staje się źródłem majątku i zamożności (Rdz 24,35), daje ludziom bezpieczne miejsce zamieszkania (Rdz 35,12), obdarza urodzajem i zdrowiem (Pwt 7,12-16), pomnaża gromadkę dzieci (Ps 127,3), w końcu jest tarczą i twierdzą, która broni przedwrogami Izraela (Pwt 33,29).

Zwróćmy jednak uwagę, że zasadnicza część kapłańskiego błogosławieństwa odwołuje się do symboliki twarzy, która w Biblii jest literacką metaforą obecności. Ujawnienie twarzy oznacza pozostawanie z kimś w bliskiej relacji, zamieszkiwanie razem, dzielenie życia.

Rozpromienione i odsłonięte oblicze Boga przynosi pomoc w czasie trudności i prześladowań (Ps 22,24), wyzwala od utrapień i odnawia ducha (Ps 80,3), rodzi radość (Ps 89,15). Jednym słowem, oblicze Boga zwrócone w kierunku człowieka owocuje życiem w komunii i jedności ze Stwórcą. Jeśli Bóg kieruje swe spojrzenie ku człowiekowi, okazuje wówczas łaskę, czyli przychyla się ku jego prośbie.

I tego Bożego błogosławieństwa pragniemy jak wody i chleba, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym wiele osób, począwszy od szefa w pracy, często ceni nas za osiągnięcia i sukcesy. Żyjąc w takiej atmosferze, sądzimy, że pewnie Bóg jest jeszcze bardziej wymagający. Ale On patrzy inaczej, ponieważ ukształtował nasze serca i wie, że tęsknimy za tym, abyśmy byli zauważeni i docenieni bez względu na to, co robimy, jak układa nam się życie, ile zarabiamy i co posiadamy.

Bóg życzy nam dobra. Tchnie moc swego Ducha, byśmy nie ustali w drodze, zapewnia nas ciągle, że Jemu na nas zależy, nawet jeśli my czasem o Nim zapominamy.

 Co więcej, my również możemy błogosławić, wyrażając słowem i gestem, że cenimy tych, z którymi żyjemy. Błogosławienie jako owoc miłości odnawia i utwierdza dobro, które jest w całym stworzeniu i w każdym człowieku. Dlatego mówiąc dobrze o innych, błogosławiąc ich, budujemy pokój i zgodę. Ile tych dobrych słów pojawia się w naszych relacjach, małżeństwach, rodzinach, społeczeństwie i życiu politycznym? Jak często cieszymy się z siebie nawzajem i wyrażamy sobie wzajemną wdzięczność? Czy potrafimy popatrzeć na siebie w taki sposób, w jaki patrzy na nas Bóg?


O MOJA ZIEMIO, RADUJ SIĘ I WESEL

BO CHWILA ŁASKI JESZCZE DZIŚ CI DANA

ŚPIEWAJCIE PTAKI I POLNE ZWIERZĘTA

UWIELBIAJ LUDU ŚWIĘTE IMIĘ PANA


JESZCZE ZIELONE NA STEPIE PASTWISKA

I PRASA MOSZCZEM OPŁYWA OBFICIE

A MIŁOŚĆ PANA JESZCZE TAKA BLISKA
I W DUCHU PANA JESZCZE NOWE ŻYCIE


JESZCZE DOKOŁA DZIECI PROROKUJĄ

STARCY ŚNIĄ WE ŚNIE, MŁODZI WIDZĄ W NOCY

BOHATEROWIE NA BÓJ SIĘ SZYKUJĄ

CHOĆ TŁUM W DOLINĘ SĄDU PANA KROCZY

 

OBUDŹ SIĘ LUDU, NAWRÓĆ SIĘ DO PANA

I WYZNAJ GŁOŚNO BOGA SERCEM SWOIM

PÓKI TA CHWILA ŁASKI JEST CI DANA

PÓKI PAN MÓWI: CHCĘ BYĆ BOGIEM TWOIM !

 

OBUDŹ SIĘ ZIEMIO W RADOSNYM PORYWIE

ZAŚPIEWAJ PANU. PADNIJ NA KOLANA

UWIELBIJ BOGA W MIŁOŚCI PRZYPŁYWIE

BO JESZCZE CHWILA ŁASKI JEST CI DANA !

OBUDŹ SIĘ POLSKO !!!  (aut.Helena)

"DO BOJU BRACIA, DO BOJU LUDU BOŻY; PRZED NAMI IDZIE CHRYSTUS PAN"

https://www.youtube.com/watch?v=4kSANMl6EFA

MOIM PRZYJACIOŁOM, BRACIOM  I SIOSTROM W CHRYSTUSIE, ŻYCZĘ BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

BOŻEGO, WSZELKICH ŁASK BOŻYCH W ŻYCIU OSOBISTYM I SPOŁECZNYM

 Życzę Ci, żeby ten Nowy Rok
Był dla Ciebie najlepszy,
Żeby przyszły same jasne dni,
Żeby sny były kolorowe,
Wieczory pełne nadziei,
A poranki beztroskie!
Serdecznie pozdrawiam. Helena